Atrakcje Szczawnica – miejsca, które warto odwiedzić!

2021-11-25
Grzegorz Polaczyk
Atrakcje

Szczawnica to niewielkie, liczące niecałe 6 tysięcy mieszkańców, miasteczko uzdrowiskowe. Położone jest ono na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich, a uroku dodaje mu usytuowanie w dolinie potoku Grajcarek, który jest jednocześnie dopływem Dunajca. Można tutaj znaleźć szereg atrakcji turystycznych i rozkoszować się przepięknymi widokami.

Nic dziwnego więc w tym, że każdego roku Szczawnica gości wielu turystów, którzy chcą wypocząć i zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć w Szczawnicy? Jakie atrakcje ma do zaoferowania nam to niewielkie miasto i jego okolice? Sprawdź koniecznie!

Szczawnica – Atrakcje turystyczne

Centrum miasta, zabytkowy park, spływ przełomem Dunajca, Muzeum Pienińskie i inne atrakcje w Szczawnicy sprawiają, że miejscowość ta idealnie nadaje się na aktywny wypoczynek. Możemy tutaj spędzić również czas z rodziną o każdej porze roku!

Szczawnica

Szczawnica – Plac Dietla i Pijalnia Wód

We wschodniej części Placu Dietla w „Domu nad Zdrojami” znajduje się Pijalnia Wód leczniczych, którą warto odwiedzić będąc w Szczawnicy. Sam Plac mieści się na ulicy Zdrojowej i jest jednocześnie jej zakończeniem. Na Placu zlokalizowana jest fontanna wraz z rzeźbą przedstawiającą kobietę. W nocy to miejsce natomiast zachwyca turystów niepowtarzalnym klimatem oraz magicznym oświetleniem.

Atrakcje w Szczawnicy – Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego

Nieopodal Placu, idąc schodami w górę, znajdziemy się w Parku Górnym. To miejsce również jest warte odwiedzenia, a spacer alejkami między rzeźbami ma niepowtarzalny klimat. W sercu parku zdrojowego, w budynku o pięknej i zabytkowej architekturze mieści się również Inhalatorium (sanatorium).

Obiekt został wybudowany w latach 1934 do 1936 przez Adama Stadnickiego, a dzisiaj cieszy się popularnością wśród kuracjuszy, którzy mogą skorzystać w nim m.in. z inhalacji solankowo-celkowych wykorzystywanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.

Niedaleko tego miejsca znajduje się także Park Dolny, który mieści się w centrum Szczawnicy przy ulicy Głównej.

Spływ Dunajcem

Warto przejść pienińskie szlaki pieszo, jednak niezapomnianych wrażeń dostarczy nam również pontonowy spływ Dunajcem (rafting) i spływ kajakowy. Trasy obejmują długość ok. 15 kilometrów i dostarczają nam dużych emocji oraz niezwykłych widoków.

spływ kajakiem

Rafting Dunajec

Spływ pontonowy przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji Pienin, która znana jest w całym kraju. Spływ trwa 2 godziny i daje nam możliwość podziwiania zmieniającego się krajobrazu oraz szczytów Pienin z poziomu Dunajca. Spływ pontonowy pozwala nam doświadczyć niesamowitych wrażeń, a podziwiany krajobraz zmienia się przed naszymi oczami niczym w filmie. Trasa zaczyna się w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy. Na pontonie pokonujemy 15,5 km!

Cała wyprawa rozpoczyna się od spotkania na głównej przystani Portu Pienin w Szczawnicy ul. Główna 149, który jest początkiem całego szlaku na spływ. Tutaj też możemy zaparkować za darmo samochód i skorzystać z wypożyczalni rowerów.

Oferta spływu pontonowego 2023

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę na Dunajcu! Kliknij i zobacz aktualną ofertę spływów pontonowych dla całej rodziny.

 

Spływy kajakowe

Możemy zdecydować się również na spływ kajakowy przez przełom Dunajca, wśród wartkich fal. To również świetne rozwiązanie na eksplorowanie tej rzeki oraz podziwianie pasm górskich. Urwiska skalne osiągają aż 300 metrów, a łagodne zbocza górskie pokryte lasami tworzą niemal magiczne krajobrazy. Na spływ możemy wybrać się z całą rodziną, z wycieczką szkolną czy podczas wyjazdu firmowego.

Spływ kajakowy Dunajcem 2023

Doświadcz niezapomnianego spływu kajakowego Dunajcem! Bezpieczne i wygodne kajaki także dla osób bez doświadczenia.

 

Spływ Dunajcem to niezapomniana atrakcja, którą z pewnością będziecie chcieli powtórzyć!

Szlaki turystyczne

Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek, warto skorzystać z bogactw szlaków turystycznych występujących w tym regionie. Są to trasy o różnym stopniu trudności oraz różnej długości.

  • Czerwony szlak turystyczny (pieszo-rowerowy) biegnie od Szczawnicy Dolnej przez Drogę Pienińską do Czerwonego Klasztoru.
  • Żółty szlak turystyczny rozpościera się od Dzwonkówki przez Bereśnik, Bacówkę pod Bereśnikiem, Bryjarkę, Szczawnicę, Palenicę i Szafranówkę. Trasa zapewnia nam niezwykły widok na całą Szczawnicę, a także na Małe Pieniny i Pieniny Właściwe.
  • Zielony szlak turystyczny zacząć możemy w Szczawnicy na dworcu PKS. Następnie podążać należy w stronę Łysin, Schroniska PTTK na Przehybie oraz Jazowska.
  • Niebieski szlak turystyczny obejmuje Trzy Korony (najwyższy szczyt Pienin Środkowych), Sokolą Perć, Sokolicę, Szczawnicę Dolną, Szafranówkę, Durbaszkę oraz Wysokie Skałki. Drugi szlak niebieski z kolei zaczyna się na dworcu PKS w Szczawnicy i ciągnie się przez Dolinę Sopotnickiego Potoku oraz Czeremchę.

szlak turystyczny

Droga Pienińska to jeden z najpopularniejszych szlaków, które wiodą przez trakt w Pieninach. To idealny pomysł na wycieczkę pieszą, ale nie nie tylko! Znajdziemy tam również trasy rowerowe.

Atrakcje w Szczawnicy – Promenada nad Grajcarkiem

Dla całej rodziny polecamy spacer promenadą nad Grajcarkiem. Deptak o długości 1,8 km jest jednym z najdłuższych w naszym kraju. Promenada rozpościera się wzdłuż rzeki, gdzie bardzo często napotkać można kaczki. Po przejściu ok. 2 kilometrów docieramy do miejsca, w którym Grajcarek wpada do Dunajca. Takie spacery najczęściej cieszą się ogromną popularnością wśród rodzin z dziećmi.

Atrakcje w Szczawnicy i okolicach – rezerwat przyrody „Wąwóz Homole”

Dla fanów urokliwych miejsc polecamy spacer po Wąwozie Homole, który powstał ze skał wapiennych. Miejsce to zlokalizowane jest w Jaworkach koło Szczawnicy. Zatykające dech w piersiach, piękne widoki, wytworzyły się już w okresie jury i kredy. Wąwóz ma bardzo urozmaiconą, bogatą rzeźbę, a w powstawaniu jego koryta dużą rolę odegrał płynący dnem potok Kamionka. W korycie Wąwozu znajdują się ogromne głazy, a płynąca woda jest krystalicznie czysta. Co więcej, na wapiennych skałach spotkać możemy rzadkie gatunki roślin. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce!

Jeżeli jesteście fanami długich spacerów, warto pokonać zielony szlak, obejmujący Wąwóz Homole. Wędrówkę zacząć możemy w Jaworkach. Kierujemy się w stronę Wąwozu, a następnie w stronę Dubantowskiej Polany. Kolejnymi elementami szlaku są: Polana Jemeriska, Za Potok, Polana pod Wysoką i Wysokie Skałki. Warto poświęcić na wędrówkę nieco więcej czasu, bo przejście w jedną stronę trwa ok. 2 godzin.

Wiele pięknych widoków zapewni nam także spacer po rezerwacie przyrody Biała Woda.

Wybierając się już w okolicę Wąwozu Homole, warto odwiedzić także Cerkiew w Jaworkach, która jest dawną, łemkowską cerkwią greckokatolicką (obecnie przejętą przez kościół katolicki). Budynek robi niesamowite wrażenie na turystach, dzięki swojej wielobarwności oraz niezwykłemu ikonostasowi.

Szczawnica atrakcje – Wodospad Zaskalnik

Szczawnica słynie z niezapomnianych widoków, a jednym z nich jest Wodospad Zaskalnik. Wodospad tworzy pięciometrowy próg na Potoku Sopotnickim, w Beskidzie Sądeckim. Dzięki wysokości, z jakiej spływa woda, u dołu wyżłobiła się sporych rozmiarów niecka.

Zaskalnik położony jest w paśmie Radziejowskim pomiędzy dwoma szczytami: Bereśnik i Wysoka. Aby dotrzeć w to urokliwe miejsce, możemy skorzystać z niebieskiego szlaku turystycznego Szczawnica – Przehyba lub ze szlaku rowerowego Szczawnica – Sopotnicki Potok – Jastrzębi Potok.

 

Szczawnica – atrakcje turystyczne dla najmłodszych

Niezwykle popularną atrakcją jest wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę. Na jej szczycie znajdziemy schronisko, lokale gastronomiczne oraz wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym letnią zjeżdżalnię grawitacyjną i zimowe wyciągi narciarskie. Ze szczytu rozpościera się niezwykły widok na Pieniny i Beskid Sądecki.

Na szczycie Palenicy powstał również plac zabaw dla naszych pociech. Mogą one korzystać ze ścianek wspinaczkowych oraz drabinek.

Z kolei zjeżdżalnia grawitacyjna posiada tor o długości 570 metrów i średnim nachyleniu trasy ok. 6,5%. Dostarcza mnóstwo emocji nie tylko najmłodszym turystom, ale także tym dorosłym. Trasa w kształcie serpentyny pokonywana jest na wózkach rozwijających swoją prędkość do ok. 20 km na godzinę, a piękne widoki pozostają w naszej pamięci na długo.

Atrakcje w okolicach Szczawnicy – Jezioro Czorsztyńskie

Będąc w okolicy, warto spędzić trochę czasu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Niezwykłą popularnością cieszą się rejsy po tymże jeziorze, dzięki którym możemy podziwiać nie tylko bogactwo tego regionu, ale również średniowieczne zamki – Zamek Dunajec w Niedzicy oraz zamek w Czorsztynie – które leżą na dwóch przeciwległych brzegach jeziora.

W latach 90 podjęto decyzję o budowie zapory na Dunajcu i stworzeniu sztucznego zbiornika wodnego – Jeziora Czorsztyńskiego. Zaporowy zbiornik mieści się pomiędzy Pieninami a Gorcami, w kotlinie Nowotarskiej. Pełni również funkcję elektrowni wodnej.

Co robić deszczową porą w Szczawnicy i okolicach?

Szczawnica oraz jej okolice słyną z wielu atrakcji i niezwykłych miejsc wartych zobaczenia. W przypadku niepogody możemy odwiedzić Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku, nieopodal Szczawnicy lub Muzeum Uzdrowiska, które przedstawia 200-letnią historię pienińskiego kurortu.

Niezapomnianą wycieczką jest także podróż w czasie, jaką zagwarantuje nam Muzeum Pienińskie w Szlachtowej koło Szczawnicy. To idealne miejsce dla turystów, którzy chcą poznać lokalną kulturę oraz dowiedzieć się więcej na temat historii regionu i usłyszeć o tym, dlaczego lokalni mieszkańcy musieli opuścić swoje domy oraz ziemie. Na ekspozycji znajdziemy stroje góralskie oraz wiele eksponatów sztuki ludowej. Podążanie szlakiem przeszłości regionu pienińskiego może być niezapomnianą przygodą zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Zamek w Niedzicy

Warto także przeznaczyć dzień na zwiedzanie ruin zamkowych, odkryć wiele fascynujących mitów i legend związanych ze starą warownią (które na pewno zainteresują nawet najmłodszych) oraz poznać jej historię. Średniowieczna architektura z pewnością zaimponuje nam swoim niezwykłym, ale bardzo surowym pięknem.

Będąc już w Szczawnicy, warto zobaczyć także kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, który został wybudowany w latach 1882–1892. Nie zapominajmy również o Czerwonym Klasztorze, słynnej budowli sakralnej, która mieści się po słowackiej stronie Pienin.

O autorze
Grzegorz Polaczyk

Kajakarz, właściciel Port Pienin. Olimpijczyk z Aten 2004. Wieloktrotny złoty medalista mistrzostw Polski. Jako junior zdobył tytuł mistrza świata w 2002 roku, a także dwukrotnie zdobywał złoto mistrzostw Europy.

Najnowsze artykuły
Spływ Dunajcem – najważniejsze informacje, trasy, cennik
2024-02-23

Malownicze pasma górskie to niejedyna atrakcja Pienińskiego Parku Narodowego. Góry otacza spokojna rzeka Dunajec, będąca prawym dopływem Wisły. Okres wiosenno-letni to doskonały czas na wyprawę w Pieniny, nie tylko ze względu na wycieczki pięknymi górskimi szlakami, pieszymi i rowerowymi, ale także na możliwość odbycia spływu Dunajcem. Co należy wiedzieć, wybierając się na spływ, jakie trasy […]

Czytaj więcej
Velo Dunajec – najpiękniejszy szlak rowerowy. Atrakcje na trasie
2024-01-26

Velo Dunajec, malowniczy szlak rowerowy w sercu Polski, kusi nie tylko pasjonatów dwóch kółek, ale także miłośników przyrody i niezapomnianych widoków. To trasa, która nie tylko zapewnia ekscytujące przejażdżki, ale również otwiera drzwi do odkrywania fascynujących ciekawostek na każdym jej odcinku. Ten przepiękny szlak przemyka się nie tylko wzdłuż malowniczych krajobrazów, ale także przez bogactwo […]

Czytaj więcej
Sromowce Niżne — atrakcje i ciekawe miejsca. Czy warto je odwiedzić?
2023-01-19

Myślisz: czas na wypoczynek. Co robisz? Rozpoczynasz proces poszukiwania odpowiedniego miejsca. To, które rejony kraju czy świata zwrócą Twoją uwagę, zależy od wielu czynników. Jednym z nich są Twoje indywidualne preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu i scenerii, w której otoczeniu będziesz spędzać cenne godziny, z dala od zawodowych obowiązków i bez presji z nimi […]

Czytaj więcej
Spływ Dunajcem Zakopane
2022-07-06

Góry, Polskie góry, nikt nie może im odmówić uroku. Rejon ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Co ciekawe, nie tylko krajowych, ale również tych z zagranicy. Okazuje się, że będąc w Zakopanem, bądź okolicach, wcale nie trzeba ograniczać się do tamtejszych atrakcji. Czytając ten poradnik, poznasz kilka innych ciekawych atrakcji, dzięki którym wakacyjny czas […]

Czytaj więcej
Kajaki z dzieckiem – jak się przygotować i o czym pamiętać?
2022-04-07

Czy na spływ kajakowy można się wybrać z dzieckiem? Oczywiście, że tak! To wspaniała przygoda, która każdemu dostarczy niecodziennych wrażeń. Możliwość spędzenia czasu na łonie natury w bujającym się pośrodku wody kajaku działa kojąco na układ nerwowy, a obserwacja baraszkujących tuż przy dnie rzeki ryb poprawi humor każdemu. Aby spływy rodzinne w towarzystwie małych dzieci […]

Czytaj więcej
Gdzie na rafting? Czym jest i gdzie warto wybrać się na pontony?
2022-02-02

Malownicze góry, które otacza rzeka Dunajec, można podziwiać, zarówno wybierając szlaki piesze, jak i skorzystać z rozrywki, jaką jest rafting. Spływy są dostępne dla każdego, a nurt rzeki dosyć spokojny. Zanim wybierzemy się jednak na swoje pierwsze spływy pontonowe lub kajakowe, warto zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat. Czym więc dokładnie jest rafting i gdzie […]

Czytaj więcej
Pieniny – atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić
2021-11-29

Pieniny to piękne, malownicze i bardzo niedoceniane pasmo gór, które oferuje turystom wiele naprawdę nietuzinkowych atrakcji. Ci, którzy chociaż raz w nie zawitali, z chęcią wracają, by po raz kolejny zasmakować tego magicznego miejsca. Zobacz, dlaczego warto przyjechać w Pieniny i jakich atrakcji nie możesz przegapić, będąc tu na urlopie! Spływ Dunajcem – jedyny taki […]

Czytaj więcej