Gdzie na rafting? Czym jest i gdzie warto wybrać się na pontony?

2022-02-02
Grzegorz Polaczyk
Atrakcje

Malownicze góry, które otacza rzeka Dunajec, można podziwiać, zarówno wybierając szlaki piesze, jak i skorzystać z rozrywki, jaką jest rafting. Spływy są dostępne dla każdego, a nurt rzeki dosyć spokojny. Zanim wybierzemy się jednak na swoje pierwsze spływy pontonowe lub kajakowe, warto zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat. Czym więc dokładnie jest rafting i gdzie najlepiej wybrać się na spływ pontonem lub kajakiem? Sprawdź koniecznie!

Czym jest rafting?

Rafting to spływ w dół rzeki (jest turystyczną odmianą flisu). Taki sport wodny możemy uprawiać niezależnie od umiejętności. Często organizuje się również spływy dla początkujących, takie, nad którymi czuwa doświadczony instruktor. Poziom trudności dostosowywany jest do indywidualnych możliwości pasażerów. Największą popularnością w naszym kraju cieszy się spływ po rzece Dunajec, popularny na skalę europejską!

Spływy pontonowe – rafting Dunajcem

Rafting Dunajec to jedna z najważniejszych atrakcji w regionie Szczawnicy i okolic. Każdy turysta powinien w nim uczestniczyć chociaż raz. Spływ dostarcza wiele adrenaliny i przyjemności pasażerom. Warto zaznaczyć, iż rafting przełomem Dunajca to nie do końca sport ekstremalny, dlatego mogą korzystać z niego nawet kilkuletnie dzieci (skala trudności tej rzeki to White Water 1-2). A jeżeli opiekę nad pasażerami sprawuje instruktor, nie ma możliwości wywrotki, ani wypadnięcia z pontonu. Rafting na rzece o umiarkowanym stopniu trudności dla początkujących to sport, który nie wymaga dużej sprawności fizycznej, a często nawet umiejętności pływania.

rafting Dunajcem

Dodatkowo, dbając o bezpieczeństwo pasażerów, każdy uczestnik spływu zaopatrywany jest w niezbędny sprzęt (kamizelka asekuracyjna (kapok), kask, wiosło oraz wodoszczelne opakowania na elektronikę). Pontony pomieszczą od dwóch do nawet dwunastu osób, dlatego warto je wybierać, szczególnie wtedy, gdy chcemy przemierzyć rzekę w znacznie większej grupie.

Cennik spływu pontonowego 2023

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę na Dunajcu! Kliknij i zobacz aktualną ofertę spływów pontonowych dla całej rodziny.

 

Spływ pontonowy (rafting) to niezwykła okazja, aby zobaczyć przełom Dunajca. Na trasie możemy podziwiać bardzo wysokie ściany skalne, sięgające nawet do 300 metrów wysokości. Ściany te zbudowane są z wapieni pienińskich, zawierają szczątki mikroorganizmów i mają charakterystyczny, biały kolor. Co ciekawe, ich wiek sięga okresu jury i kredy.

Spływy pontonowe cieszą się coraz większą popularnością. To niezapomniana rozrywka dla całych rodzin, a także świetna opcja na wyjazd z przyjaciółmi lub budowanie relacji podczas spotkania integracyjnego. Rafting to idealna propozycja na spędzenie wolnych chwil aktywnie, na świeżym powietrzu, wśród niezapomnianych widoków. Spływ rzeką wyzwala dużo pozytywnych emocji i będzie niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich miłośników wody.

Miejsce startu całej wycieczki to Niedzica, osiedle Polana Sosny 1 (Sromowce Wyżne). Trasa kończy się w Szczawnicy. Pontonem pokonujemy aż 15,5 km, a spływ trwa 2 godziny. Wyprawę rozpoczynamy od spotkania na głównej przystani Portu Pienin w Szczawnicy (ul. Główna 149). W tym miejscu bez przeszkód możemy zaparkować samochód za darmo oraz wypożyczyć rower i podążyć w dalszą trasę.

A może spływ kajakowy?

Drugą ciekawą opcją i alternatywą dla spływu pontonami po rzece (raftingu), jest spływ kajakowy. To także oferta, która może być kierowana do osób niemających doświadczenia w spływie. Jeżeli jesteś początkujący, warto wybrać kajaki pneumatyczne (pompowane i bardzo stabilne), w które jest wyposażona wypożyczalnia Port Pienin. To modele przeznaczone dla wszystkich, dla których kajakarstwo to całkowicie nowy sport. Mając dodatkowo opiekę instruktora, który będzie czuwał nad spływem, możemy w pełni cieszyć się niezapomnianymi chwilami, swobodnie podziwiać Pieniński Park Narodowy, łagodne zbocza pokryte lasami oraz wysokie ściany skalne i malujące się na horyzoncie szczyty gór. Atrakcja ta z pewnością pozostanie w naszej pamięci.

spływ kajakowy

Podczas spływu kajakami również dostaniemy obowiązkową kamizelkę asekuracyjną i puszkę wodoszczelną na cenne rzeczy (klucze, telefon, portfel), a na życzenie klienta kask, fartuch kajakowy, ubiór kajakowy neoprenowy. Od uczestników nie wymaga się umiejętności pływania. Chociaż sporty wodne takie jak rafting i spływy kajakowe uprawiane są w sezonie wiosennym i letnim, spływ Dunajcem można odbyć także zimą. Co więcej, oprócz podstawowej trasy mamy możliwość zdecydować się na wycieczkę ze Sromowców Niżnych do Tylmanowej, która liczy aż 30 km. Ciekawym rozwiązaniem jest także trasa z Nowego Targu do Czorsztyna (14 km).

Cennik spływów kajakowych

 

Kajaki – Sprawdź cennik!

Szczawnica – jakie miejsca warto odwiedzić po raftingu?

Niewątpliwie spływ Dunajcem Szczawnica to jedna z największych atrakcji w regionie. Warto jednak zatrzymać się tutaj na dłużej i zwiedzić więcej niezwykle ciekawych miejsc, zobaczyć piękne krajobrazy i odpocząć od zgiełku dużych miast. Szczawnica to miejsce, które idealnie nadaje się na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Co robić po zakończonym spływie? Jakie jeszcze atrakcje w Szczawnicy powinny znaleźć się na naszej liście?

Z całą pewnością polecić można Plac Dietla, Pijalnię Wód i Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego. Miłośnicy szlaków turystycznych, zarówno rowerowych, jak i pieszych również znajdą coś dla siebie! Możemy podążać szlakiem biegnącym od Szczawnicy Dolnej przez Drogę Pienińską aż do Czerwonego Klasztoru. To opcja zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Szlak żółty z kolei zapewni nam niezapomniany widok m.in. na całą Szczawnicę, jak i na Małe Pieniny i Pieniny Właściwe.

miasto Szczawnica

Dla rodzin z dziećmi polecamy spacer promenadą nad Grajcarkiem, która liczy niemal 2 km. Dużym zainteresowaniem — szczególnie w lecie, gdy uwielbiamy spędzać czas nad wodą — cieszą się wodospady. Dlatego na naszej liście koniecznie powinien pojawić się również wodospad Zaskalnik tworzący aż pięciometrowy próg na Potoku Sopotnickim. Najmłodsi turyści mogą brać udział w wyjazdach kolejkami krzesełkowymi na Palenicę. Niezwykłym przeżyciem będzie dla nich również kolejka grawitacyjna. Co więcej, rozrywka ta przeznaczona jest nie tylko dla naszych pociech, sami również możemy z niej skorzystać. Przemierzana trasa ma kształt serpentyny, a wózki rozpędzają się do 20 km/h. W tym czasie możemy podziwiać mnóstwo pięknych widoków.

Będąc w okolicy, koniecznie udajmy się do zamku Dunajec w Niedzicy oraz do zamku w Czorsztynie. Warto odwiedzić też Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku, które posiada niezwykłą wystawę przyrodniczą. Natomiast Muzeum Pienińskie w Szlachtowej koło Szczawnicy to miejsce, gdzie możemy zapoznać się z historią regionu i lokalną kulturą.

Podsumowanie – to musisz wiedzieć!

 • Kajaki używane do spływu w Port Pienin są plastikowe (polietylenowe) 1-2-osobowe i pompowane (pneumatyczne) 2-3 osobowe. Pontony pomieszczą natomiast od 2 do 12 osób. Dla większych grup polecany jest więc ponton.
 • Rafting Dunajcem to niezapomniane wydarzenie nie tylko dla dorosłych. W spływach mogą brać udział również dzieci (dla dzieci poniżej 12 roku życia przewiduje się zniżki).
 • Port Pienin oferuje klientom bezpłatny parking na czas raftingu oraz darmową kawę i herbatę.
 • Najpopularniejsza trasa spływu zaczyna się w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy. Na ulicy Głównej 149 w Szczawnicy zostawiamy samochód i dalszą część trasy do przystanku początkowego (Niedzica, osiedle Polana Sosny 1 (Sromowce Wyżne)) przemierzamy pieszo, busem lub rowerem.
 • Dunajec to jedna ze spokojniejszych rzek górskich. Rafting Dunajcem jest całkowicie bezpieczny również dla początkujących, a pasażerowie zaopatrywani są w niezbędny sprzęt.
 • Na mecie spływu organizuje się ogniska z możliwością poczęstunku.
 • Port Pienin oferuje również wypożyczenie rowerów, dzięki którym możemy np. przemierzyć najpopularniejsze szlaki rowerowe lub dotrzeć do punktu zbiórki przed raftingiem.
 • Alternatywą do spływów na pontonach i kajakach jest przepłynięcie trasy na tratwie. Taki spływ Dunajcem organizowany jest przez Flisaków Pienińskich.
 • Szczawnica i okolice to region, w którym znajdziemy również wiele innych atrakcji, które koniecznie powinny znaleźć się na naszej liście.
 • Spływ na najładniejszym odcinku rzeki Dunajec tzw. Przełom Dunajca jest prowadzony codziennie od 1.04 do 31.10 każdego roku
 • Kontakt: portpienin@op.pl, tel. +48 721977632
O autorze
Grzegorz Polaczyk

Kajakarz, właściciel Port Pienin. Olimpijczyk z Aten 2004. Wieloktrotny złoty medalista mistrzostw Polski. Jako junior zdobył tytuł mistrza świata w 2002 roku, a także dwukrotnie zdobywał złoto mistrzostw Europy.

Najnowsze artykuły
Fajne miejsca w górach na weekend – gdzie warto się wybrać?
2024-04-05

Góry zawsze przyciągają swoją potęgą i tajemniczym urokiem, stanowiąc wyjątkową oazę od codziennej rutyny. Dla wielu z nas weekendowy wypad w polskie góry to idealny sposób na naładowanie baterii i oderwanie się od zgiełku miasta. Polska, dzięki swojemu bogatemu i zróżnicowanemu krajobrazowi górskiemu, oferuje mnóstwo możliwości dla poszukiwaczy przygód, miłośników natury oraz osób szukających spokoju […]

Czytaj więcej
Spływ Dunajcem – najważniejsze informacje, trasy, cennik
2024-02-29

Malownicze pasma górskie to niejedyna atrakcja Pienińskiego Parku Narodowego. Góry otacza spokojna rzeka Dunajec, będąca prawym dopływem Wisły. Okres wiosenno-letni to doskonały czas na wyprawę w Pieniny, nie tylko ze względu na wycieczki pięknymi górskimi szlakami, pieszymi i rowerowymi, ale także na możliwość odbycia spływu Dunajcem. Co należy wiedzieć, wybierając się na spływ, jakie trasy […]

Czytaj więcej
Velo Dunajec – najpiękniejszy szlak rowerowy. Atrakcje na trasie
2024-01-26

Velo Dunajec, malowniczy szlak rowerowy w sercu Polski, kusi nie tylko pasjonatów dwóch kółek, ale także miłośników przyrody i niezapomnianych widoków. To trasa, która nie tylko zapewnia ekscytujące przejażdżki, ale również otwiera drzwi do odkrywania fascynujących ciekawostek na każdym jej odcinku. Ten przepiękny szlak przemyka się nie tylko wzdłuż malowniczych krajobrazów, ale także przez bogactwo […]

Czytaj więcej
Sromowce Niżne — atrakcje i ciekawe miejsca. Czy warto je odwiedzić?
2023-01-19

Myślisz: czas na wypoczynek. Co robisz? Rozpoczynasz proces poszukiwania odpowiedniego miejsca. To, które rejony kraju czy świata zwrócą Twoją uwagę, zależy od wielu czynników. Jednym z nich są Twoje indywidualne preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu i scenerii, w której otoczeniu będziesz spędzać cenne godziny, z dala od zawodowych obowiązków i bez presji z nimi […]

Czytaj więcej
Spływ Dunajcem Zakopane
2022-07-06

Góry, Polskie góry, nikt nie może im odmówić uroku. Rejon ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Co ciekawe, nie tylko krajowych, ale również tych z zagranicy. Okazuje się, że będąc w Zakopanem, bądź okolicach, wcale nie trzeba ograniczać się do tamtejszych atrakcji. Czytając ten poradnik, poznasz kilka innych ciekawych atrakcji, dzięki którym wakacyjny czas […]

Czytaj więcej
Kajaki z dzieckiem – jak się przygotować i o czym pamiętać?
2022-04-07

Czy na spływ kajakowy można się wybrać z dzieckiem? Oczywiście, że tak! To wspaniała przygoda, która każdemu dostarczy niecodziennych wrażeń. Możliwość spędzenia czasu na łonie natury w bujającym się pośrodku wody kajaku działa kojąco na układ nerwowy, a obserwacja baraszkujących tuż przy dnie rzeki ryb poprawi humor każdemu. Aby spływy rodzinne w towarzystwie małych dzieci […]

Czytaj więcej
Pieniny – atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić
2021-11-29

Pieniny to piękne, malownicze i bardzo niedoceniane pasmo gór, które oferuje turystom wiele naprawdę nietuzinkowych atrakcji. Ci, którzy chociaż raz w nie zawitali, z chęcią wracają, by po raz kolejny zasmakować tego magicznego miejsca. Zobacz, dlaczego warto przyjechać w Pieniny i jakich atrakcji nie możesz przegapić, będąc tu na urlopie! Spływ Dunajcem – jedyny taki […]

Czytaj więcej
Atrakcje Szczawnica – miejsca, które warto odwiedzić!
2021-11-25

Szczawnica to niewielkie, liczące niecałe 6 tysięcy mieszkańców, miasteczko uzdrowiskowe. Położone jest ono na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich, a uroku dodaje mu usytuowanie w dolinie potoku Grajcarek, który jest jednocześnie dopływem Dunajca. Można tutaj znaleźć szereg atrakcji turystycznych i rozkoszować się przepięknymi widokami. Nic dziwnego więc w tym, że każdego roku Szczawnica gości wielu […]

Czytaj więcej