Czy na spływ kajakowy można się wybrać z dzieckiem? Oczywiście, że tak! To wspaniała przygoda, która każdemu dostarczy niecodziennych wrażeń. Możliwość spędzenia czasu na łonie natury w bujającym się pośrodku wody kajaku działa kojąco na układ nerwowy, a obserwacja baraszkujących tuż przy dnie rzeki ryb poprawi humor każdemu.
Aby spływy rodzinne w towarzystwie małych dzieci mogły zostać zapamiętane jako wielka przygoda, powinny zostać bardzo skrupulatnie zaplanowane. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki i praktyczny poradnik, z którego dowiecie się co wziąć ze sobą na spływ kajakowy i o czym koniecznie musicie pamiętać przed wejściem na pokład. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego warto zabrać dziecko na spływ?
Spływy kajakowe od lat cieszą się dużą popularnością, także wśród rodzin z dziećmi. Powodów, dla których warto wybrać się na spływ, jest mnóstwo:
- możliwość aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu,
- bliski kontakt z wodą – działa kojąco i relaksująco. Nie musisz się nawet kąpać – wystarczy sam jednostajny szum wody, aby poczuć się błogo,
- za każdym zakrętem czeka na Ciebie niezwykły widok – warto cieszyć się nim razem z dzieckiem, uwrażliwiając je na piękno przyrody,
- to rozrywka dla każdego – spływem zachwycone będą i małe dzieci, i dorośli, i seniorzy,
- na spływ kajakiem można się wybrać o każdej porze roku – nawet zimą,
- oswajanie ze środowiskiem wodnym.
Warto jednak zaznaczyć, że oferta spływów jest bardzo obszerna. Niezależnie od tego, jaki rodzaj spływu wybierzesz dla swojej rodziny, koniecznie zdecyduj się na ofertę zaufanego i cieszącego się zaufaniem organizatora – a takim jest właśnie Port Pienin. Pracownicy są profesjonalistami, którzy pomogą wybrać odpowiednie kajaki (najczęściej na początek proponujemy kajaki pneumatyczne/pompowane) oraz pokierują wyprawą tak, abyście Ty i Twoja rodzina czuli się podczas spływu bezpiecznie i mogli po prostu swobodnie cieszyć wyprawą.
Atrakcje turystyczne
Spływ kajakowy Dunajcem, nawet ten organizowany z małymi dziećmi, to świetna okazja do poznania najpiękniejszych miejsc i ciekawych atrakcji turystycznych regionu. Możesz je podziwiać, siedząc w kajaku, ale warto też wybrać się na pieszą wycieczkę i doświadczyć z bliska magii cudownych, malowniczych zakątków.
Pieniny są regionem, który szczególnie przyciąga miłośników przyrody. Płynąc z nurtem rzeki, możecie podziwiać wysokie wapienne ściany wyrastające tuż przy rzece, szczyt Sokolicę, na którym rośnie sławna, prastara sosna oraz masyw Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych.
Pieszo warto się wybrać do Szczawnicy – niewielkiego miasteczka uzdrowiskowego, które zachwyca uroczą architekturą. Atrakcje w Szczawnicy, które koniecznie trzeba zobaczyć to między innymi Muzeum Pienińskie, zabytkowy Park Górny im. Adama Stadnickiego. Jeśli wystarczy Wam sił i czasu – koniecznie wybierzcie się na wycieczkę jednym ze szlaków turystycznych. Zapalonym wędrowcom jeden dzień nie wystarczy, aby doświadczyć wszystkich atrakcji tego regionu, dla ułatwienia zwiedzającym, na naszej przystani kajakowej mamy też dobrze wyposażoną wypożyczalnię rowerów.
Jak przygotować wyprawę?
Drogi rodzicu! Możesz się świetnie bawić na spływie kajakowym, ale pod warunkiem, że będziesz przygotowany na każdą niespodziankę, która może spotkać Twojego brzdąca (lub nastolatka). O czym trzeba pamiętać przed i w trakcie spływu?
Trasy spływów
Młodsze dziecko będzie zachwycone spływem, ale prawdopodobnie przez dość ograniczony czas. Maluch nie usiedzi w jednym miejscu zbyt długo, o czym na pewno jako rodzic doskonale wiesz. Jeśli więc pragniesz ucieszyć swojego przedszkolaka, wybierz krótszą trasę spływu. Ze starszym dzieckiem możesz bez obaw wybrać się na dłuższą, liczącą 30 km wyprawę (optymalny czas to około 2 godziny – 15 km).
Niezbędne wyposażenie
Na każdą niezapomnianą przygodę musicie być dobrze przygotowani – niezależnie od tego, czy wybieracie się nad morze, na pola biwakowe, do gospodarstwa agroturystycznego czy na organizowany przez nas spływ Dunajcem, warto zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy na różne okoliczności, koniecznie dodatkowe rzeczy na przebranie po spływie (nie zawsze jest się mokrym ale istnieje taka możliwość:). W ten sposób nic nie zakłóci Wam dobrej zabawy. Co więc wziąć, jeśli płyną z nami dzieci?
Odpowiednia odzież
Na kajaki z dzieckiem koniecznie przygotuj odzież odpowiednią do pory roku i warunków pogodowych. Ubiór dziecka powinien być wygodny i zapewniać mu swobodę ruchów oraz komfort termiczny. Na spływ z dziećmi koniecznie weź nakrycie głowy (dziecko siedzi w kajaku i latem jest wystawione na działanie promieni słonecznych, zimą natomiast na lodowate podmuchy wiatru) oraz odzież na zmianę. Weź też dziecku okulary przeciwsłoneczne.
Cennik kajakowego spłuwy Dunajcem
Spływ kajakowy – Sprawdź cennik!
Akcesoria wodoszczelne
Na kajakarzy czekają różne niespodzianki. Przyda się kurtka przeciwdeszczowa (i dla rodziców, i dla dzieci) oraz wodoodporne saszetki, do których możecie włożyć telefony, dokumenty, pieniądze i inne cenne przedmioty, które nie powinny być wystawiane na działanie wody. Zapewniamy naszym klientom te akcesoria – wystarczy z nich po prostu skorzystać.
W czasie spływu kajakowego jego uczestnicy muszą nosić kamizelki ratunkowe – pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do kajaków bez nich! Rzeka jest prawdziwym żywiołem i bywa nieprzewidywalna – podobnie jak same dzieci. Zawsze może się zdarzyć, że malec, korzystając z chwili nieuwagi rodziców, wychyli się z kajaka i wpadnie na głęboką wodę. Pamiętajmy, że kamizelka asekuracyjna zapewnia dzieciom bezpieczne spływy.
Apteczka
Podróżując ze swoimi pociechami w żadnym wypadku, nie możesz zapomnieć o apteczce pierwszej pomocy. Na spływy kajakiem weź krem z filtrem (palące słońce może poparzyć skórę dziecka w kilkanaście minut), repelent odstraszający komary (rzeka to lubiane przez te insekty siedlisko), plastry na skaleczenia i odciski, ewentualnie spray chłodzący na wypadek stłuczenia kolana.
Prowiant
Wybierając się na spływ kajakowy z dzieckiem lub dziećmi, koniecznie weźcie ze sobą małe co nieco. Do plecaka zapakujcie wodę w butelkach (ok. 0,5 litra na jedno dziecko) oraz suchy prowiant – kanapki, orzechy, chrupki kukurydziane lub wafelki ryżowe. Unikajcie słodkich i słonych przekąsek, po których nadmiernie chce się pić – czasem na spływie trudno jest zorganizować choćby krótką przerwę na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych.
Opieka instruktora – tak czy nie?
Naszym zdaniem dla rodziny z dziećmi, które chcą płynąć po Dunajcu na kajaku, nie ma lepszego wyboru jak spływ z instruktorem, który obsłuży sprzęt pływający i będzie czuwał nad Waszym bezpieczeństwem. Wy możecie w pełni oddać się podziwianiu malowniczych okoliczności przyrody, rozkoszowaniu szumem wody i łagodnym bujaniem sunącego po rzece kajaka. W przypadku spływu z małymi dziećmi bez instruktora proponujemy Państwu wypożyczyć u nas kajaki pneumatyczne 2 lub 3-osobowe lu pontony od 2 do 12-osobowe.
Rafting – ponton zamiast kajaka
Doskonałą alternatywą dla kajaków jest rafting Dunajcem, czyli spływ pontonem. Oczywiście wrażenia różnią się od tych, których doświadczysz na spływie. Ponton jest miękki i bardzo pojemny – zmieści grupę liczącą do dwunastu osób. Jeśli więc wybieracie się z dziećmi, a do tego chcecie jeszcze zabrać przyjaciół i wesoło pogawędzić w czasie spływu – to jest to opcja idealna dla Was.
Trzeba też przyznać, że pontony są bardziej stabilne od kajaków dwuosobowych, co jest cenną wskazówką dla osób, które obawiają się wody, ale pragną oswoić lęki. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to na swój pierwszy spływ wybierz właśnie ponton. Także w tym przypadku nie wolno zapomnieć włożyć kamizelek ratunkowych – organizując spływy zaopatrujemy naszych klientów w wysokiej jakości, atestowane kamizelki oraz kaski (kaski na życzenie klienta).
Podsumowanie
Spływy kajakowe są uwielbiane przez dorosłe osoby oraz przez dzieci. To rozrywka, której z wielu względów nie da się zapomnieć. Nie da się też oddać na piśmie pełni emocji, które jej towarzyszą – spróbujcie więc sami!