Spływ Dunajcem – najważniejsze informacje, trasy, cennik

2023-07-13
Grzegorz Polaczyk
Atrakcje

Malownicze pasma górskie to niejedyna atrakcja Pienińskiego Parku Narodowego. Góry otacza spokojna rzeka Dunajec, będąca prawym dopływem Wisły. Okres letni to doskonały czas na wyprawę w Pieniny, nie tylko ze względu na wycieczki pięknymi górskimi szlakami, ale także na możliwość odbycia spływu Dunajcem. Co należy wiedzieć, wybierając się na spływ, jakie trasy obejmują spływy i ile kosztuje spływ Dunajcem?

Spływ przełomem Dunajca – wycieczki jednodniowe dla całej rodziny

Czy wiesz, że przełom Dunajca jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w całej Europie? Rocznie dociera tu nawet kilkaset tysięcy turystów! Jakie są możliwości odbycia spływu Dunajcem?

Spływ Dunajcem na kajakach

Spływ kajakowy Dunajcem to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Trasy spływu obejmują najpiękniejsze miejsca widokowe, począwszy od zalesionych zbocz górskich, przez widok na 300-metrowe wapienne formacje skalne, aż po malujące się na horyzoncie Trzy Korony i Sokolicę.

Warto zaznaczyć, że w spływie kajakowym może wziąć udział nawet niedoświadczona osoba. Istnieje możliwość przepłynięcia trasy kajakiem polietylenowym – który jest bardzo wygodny i zwrotny, lub kajakiem pneumatycznym (pompowanym), który jest kajakiem bardzo stabilnym, przeznaczonym zwłaszcza dla osób, które nigdy nie miały styczności z kajakami. Spływ kajakiem to przede wszystkim możliwość wypłynięcia samodzielnego z przystani początkowej i podróż według własnych życzeń – zwiedzający może w każdym momencie się zatrzymać lub obrać własne tempo spływu. Co ciekawe, choć spływy Dunajcem zazwyczaj organizowane są w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października), istnieje także możliwość zorganizowania zimowych spływów kajakowych dla fanów wycieczek w zimie.

Osoby, które biorą udział w wycieczce, mogą pozostawić auto na parkingu przy mecie spływu (ul. Główna 149 w Szczawnicy), a do przystani początkowej dotrzeć na trzy sposoby:

  1. Na start spływu turyści dojeżdżają busem z parkingu Portu Pienin w Szczawnicy.
  2. Żądni jeszcze większej przygody i aktywnego wypoczynku mogą wypożyczyć w Porcie Pienin rowery, którymi następnie dojadą na start spływu.
  3. Spływ Dunajcem może być poprzedzony wycieczką pieszą, której największą zaletą są piękne widoki. Turyści mają okazję zdobyć Sokolicę i/lub Trzy Korony, a po zejściu do przystani początkowej rozpoczyna się spływ do przystani Port Pienin w Szczawnicy.

 

Trasy i czas trwania spływu kajakowego

W zależności od wybranej trasy i sposobu dotarcia na start, czas trwania spływu będzie się różnił. Najpopularniejsza trasa spływu kajakiem rozpoczyna się w przystani Sromowce/Niedzica – Osiedle Polana Sosny 1, a kończy się w Szczawnicy. Długość trasy wynosi ponad 15 km. Czas trwania spływu – około 2 godziny 30 minut.

Cennik spływu kajakowego 2023

Doświadcz niezapomnianego spływu kajakowego Dunajcem! Bezpieczne i wygodne kajaki także dla osób bez doświadczenia.

Istnieje możliwość wypłynięcia na dłuższą wycieczkę ze Sromowców Niżnych do Tylmanowej. Długość trasy wynosi około 30 km. Często wybieraną trasą jest także wycieczka ze Szczawnicy do Tylmanowej, która ma długość około 15 km. Nowością jest możliwość spływu z Nowego Targu do Czorsztyna o długości ok. 14 km.

Spływ Dunajcem na pontonach – rafting

Spływ Dunajcem

Doskonałą zabawą i porządną dawką adrenaliny jest spływ przełomem Dunajca na pontonach mieszczących od 2 do nawet 12 osób. To idealna forma spływu dla rodzin z dziećmi, kolonii, szkół, i innych grup zoorganizowanych – rafting Dunajec. Sezon na spływ pontonowy trwa tyle, co w przypadku spływów kajakowych (1.04-31.10). Spływ pontonowy organizowany jest na trasie Sromowce Wyżne/Niedzica – Szczawnica, której długość wynosi ponad 15 km. Czas trwania spływu – ok. 2 godz. 30 min.

Tak jak w przypadku spływu kajakowego istnieją trzy możliwości dotarcia na start spływu pontonowego, po zaparkowaniu samochodu na mecie spływu w Port Pienin:

  1. Pieszo, wędrując po Pienińskim Parku Narodowym (Sokolica, Trzy korony),
  2. Rowerem,
  3. Busem.

Cennik spływu pontonowego 2023

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę na Dunajcu! Kliknij i zobacz aktualną ofertę spływów pontonowych dla całej rodziny.

 

Dodatkowe atrakcje w cenie

Spływ Dunajcem to nie tylko przepłynięcie kajakami lub pontonami po rzece Dunajec ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy. To także cała moc atrakcji, które zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy z podróżujących otrzyma darmową kawę lub herbatę, a tuż po dopłynięciu i zebraniu się na mecie organizowane jest ognisko nad rzeką z możliwością poczęstowania się ciepłą kiełbaską, oscypkiem lub szaszłykiem. Polski spływ Przełomem Dunajca to główna atrakcja, którą oferuje PORT PIENIN, lecz oprócz tego skorzystać można z wielu innych sposobów aktywnego spędzenia czasu.

Chętni mogą wypożyczyć u nas rowery i spędzić czas wolny przy uzdrowisku Szczawnica, które zachwyca piękną okolicą i możliwością skosztowania wód leczniczych w pijalni. Spływ Dunajcem na kajaku lub pontonem to prawdziwa całodniowa atrakcja, która zagwarantuje niesamowite wrażenia w połączeniu z niecodziennymi widokami.

Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie

Klasyczny spływ Dunajcem uznawany jest przez wiele osób jako symbol Pienin. Odbywa się na tratwach, nad którymi czuwają góralscy flisacy. Flisakami pienińskimi nazywane były osoby, które zajmowały się przewozem towarów i turystów na rzece Dunajec i umilały im czas podczas spływu. Początkowo spływy organizowano z Czorsztyna do Szczawnicy. Od 1932 flisaków zrzesza Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Spływ Dunajcem odbywa się na drewnianej tratwie zbudowanej z belek albo desek i okrąglaków, które po połączeniu tworzą dużo miejsca do przewozu osób. Sterowanie odbywa się z wykorzystaniem długich tyczek, zwanymi „spryskami”.

Sezon flisacki trwa w tym samym czasie, co sezon kajakarski i pontonowy – od kwietnia do końca października. Przebieg najpopularniejszego spływu jest podobny jak w przypadku wycieczki na kajaku i pontonem. Spływ łodziami flisackimi rozpoczyna się z przystani flisackiej w Kątach, gdzie trzeba dotrzeć własnym transportem lub skorzystać z lokalnych przewoźników. Długość trasy 15 km. Łódź odpływa, gdy zebrany zostanie minimalny stan, który wynosi 11 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu.

Wycieczka Przełomem Dunajca na tratwie flisackiej do Szczawnicy w 2023 roku to koszt od 93 zł (w okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX – 31 X) do 99 zł w szczycie sezonu (czyli okresie 1 VII – 31 VIII) za bilet normalny, który dostępny jest w kasie spływu. Spływ kajakiem lub pontonem jest jak widać dużo tańszy, ponieważ ceny dla osoby dorosłej zaczynają się od 70 złotych.

W przypadku spływu łodzią flisacką powrót busem na parking do przystani początkowej odbywa się za dodatkową opłatą w wysokości 18 zł (bilet normalny) lub 13 zł (ulgowy).

Spływ Dunajcem 2023 na pontonie – co musisz wiedzieć?

Spływy kajakowe i rafting na Dunajcu odbywają się cały rok. Spotkania na starcie spływu odbywają się w godzinach: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 oraz 16:00, gdy na start spływu odjeżdżają busy ze Szczawnicy. Wybierając przejazd rowerem, warto zorganizować wyjazd na 1,5 godziny przed spływem. W przypadku wycieczki pieszej organizatorzy proponują zarezerwowanie 4 godzin na przejście. Przystań czynna jest codziennie od świtu do zmierzchu. Wybierz spływ Dunajcem dopasowany do Twoich preferencji!
Poza podstawowym sprzętem wymaganym do spływu turyści otrzymują także opakowanie wodoszczelne na odzież i elektronikę, a na życzenie turystów wydawane są kaski, pianki neoprenowe i peleryny przeciwdeszczowe.

Dzieci poniżej 12 roku życia i grupy zorganizowane powyżej 30 osób otrzymują zniżkę 15% dla grup zorganizowanych oraz darmowy dostęp do grillowiska po zakończeniu spływu.

grillowisko Szczawnica Port Pienin

Podsumowanie

Spływ przełomem Dunajca na kajaku lub pontonie to jedna z najważniejszych atrakcji, jakie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Pieninach. Spływ kajakowy lub pontonowy to przede wszystkim samodzielne pływanie, a przy tym doskonała zabawa i zastrzyk adrenaliny. Dużą zaletą atrakcji jest pełna dowolność w doborze osób towarzyszących, wybór większego pontonu lub mniejszego kajaka oraz swoboda w wybieraniu zarówno tempa przepływu, jak i ilości przystanków po drodze. W naszej wypożyczalni zapewniamy Państwu najwyższej jakości bezpieczny i wygodny sprzęt.

Pieniński Przełom Dunajca – najważniejsze informacje o spływie

Miejsce: Pieniński Park Narodowy

Początek spływu Dunajcem: w Sromowcach

Meta spływu: Szczawnica

Forma: kajak, ponton (rafting), tratwa flisacka

Czas spływu ok. 2 godz. 30 min.

Cena za bilet normalny w sezonie: od 70 zł (kajak / rafting), 99 zł (tratwa)

O autorze
Grzegorz Polaczyk

Kajakarz, właściciel Port Pienin. Olimpijczyk z Aten 2004. Wieloktrotny złoty medalista mistrzostw Polski. Jako junior zdobył tytuł mistrza świata w 2002 roku, a także dwukrotnie zdobywał złoto mistrzostw Europy.

Najnowsze artykuły
Sromowce Niżne — atrakcje i ciekawe miejsca. Czy warto je odwiedzić?
2023-01-19

Myślisz: czas na wypoczynek. Co robisz? Rozpoczynasz proces poszukiwania odpowiedniego miejsca. To, które rejony kraju czy świata zwrócą Twoją uwagę, zależy od wielu czynników. Jednym z nich są Twoje indywidualne preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu i scenerii, w której otoczeniu będziesz spędzać cenne godziny, z dala od zawodowych obowiązków i bez presji z nimi […]

Czytaj więcej
Spływ Dunajcem Zakopane
2022-07-06

Góry, Polskie góry, nikt nie może im odmówić uroku. Rejon ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Co ciekawe, nie tylko krajowych, ale również tych z zagranicy. Okazuje się, że będąc w Zakopanem, bądź okolicach, wcale nie trzeba ograniczać się do tamtejszych atrakcji. Czytając ten poradnik, poznasz kilka innych ciekawych atrakcji, dzięki którym wakacyjny czas […]

Czytaj więcej
Kajaki z dzieckiem – jak się przygotować i o czym pamiętać?
2022-04-07

Czy na spływ kajakowy można się wybrać z dzieckiem? Oczywiście, że tak! To wspaniała przygoda, która każdemu dostarczy niecodziennych wrażeń. Możliwość spędzenia czasu na łonie natury w bujającym się pośrodku wody kajaku działa kojąco na układ nerwowy, a obserwacja baraszkujących tuż przy dnie rzeki ryb poprawi humor każdemu. Aby spływy rodzinne w towarzystwie małych dzieci […]

Czytaj więcej