Czynne 7 dni w tygodniu, od godziny 8:00 do 21:00

Spływ Dunajcem – najważniejsze informacje, trasy, cennik

2021-12-23
Grzegorz Polaczyk
Atrakcje

Malownicze pasma górskie to niejedyna atrakcja Pienińskiego Parku Narodowego. Góry otacza spokojna rzeka Dunajec, będąca prawym dopływem Wisły. Okres letni to doskonały czas na wyprawę w Pieniny, nie tylko ze względu na wycieczki pięknymi górskimi szlakami, ale także na możliwość odbycia spływu Dunajcem. Co należy wiedzieć, wybierając się na spływ, jakie trasy obejmują spływy i ile kosztuje spływ Dunajcem?

Spływ przełomem Dunajca – wycieczki jednodniowe dla całej rodziny

Czy wiesz, że przełom Dunajca jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w całej Europie? Rocznie dociera tu nawet kilkaset tysięcy turystów! Jakie są możliwości odbycia spływu Dunajcem?

Spływ Dunajcem na kajakach

Spływ kajakowy Dunajcem to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Trasy spływu obejmują najpiękniejsze miejsca widokowe, począwszy od zalesionych zbocz górskich, przez widok na 300-metrowe wapienne ściany skalne, aż po malujące się na horyzoncie Trzy Korony i Sokolicę.

Warto zaznaczyć, że w spływie kajakowym może wziąć udział nawet niedoświadczona osoba. Istnieje możliwość przepłynięcia trasy kajakiem polietylenowym – który jest bardzo wygodny i zwrotny, lub kajakiem pneumatycznym (pompowanym), który jest kajakiem bardzo stabilnym, przeznaczonym dla osób, które nigdy nie miały styczności z kajakami. Spływ kajakiem to przede wszystkim możliwość wypłynięcia samodzielnego z przystani początkowej i podróż według własnych życzeń – zwiedzający może w każdym momencie się zatrzymać lub obrać własne tempo spływu. Co ciekawe, choć spływy Dunajcem zazwyczaj organizowane są w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października), istnieje także możliwość zorganizowania zimowych spływów kajakowych dla fanów wycieczek w zimie.

Osoby, które biorą udział w wycieczce, mogą pozostawić auto na parkingu przy mecie spływu, a do przystani początkowej dotrzeć na trzy sposoby:

  1. Na start spływu turyści dojeżdżają busem z parkingu Portu Pienin w Szczawnicy.
  2. Żądni jeszcze większej przygody i aktywnego wypoczynku mogą wypożyczyć w Porcie Pienin rowery, którymi następnie dojadą na start spływu.
  3. Spływ Dunajcem poprzedzony jest wycieczką pieszą, której największą zaletą są piękne widoki. Turyści mają okazję zdobyć Sokolicę i/lub Trzy Korony, a po zejściu do przystani początkowej rozpoczyna się spływ do przystani Port Pienin w Szczawnicy.

 

Trasy i czas trwania spływu kajakowego

W zależności od wybranej trasy i sposobu dotarcia na start, czas trwania spływu będzie się różnił. Najpopularniejsza trasa spływu kajakiem rozpoczyna się w przystani Sromowce Niżne, a kończy się w Szczawnicy. Długość trasy wynosi około 15,5 km. Czas trwania spływu – ok. 2 godziny.

spływ dunajcem

Istnieje możliwość wypłynięcia na dłuższą wycieczkę ze Sromowców Niżnych do Tylmanowej. Długość trasy wynosi około 30 km. Często wybieraną trasą jest także wycieczka ze Szczawnicy do Tylmanowej, która ma długość około 15 km. Nowością cieszącą się dużym zainteresowaniem jest wycieczka kajakowa z Nowego Targu do Czorsztyna o długości ok. 14 km.

Cennik spływu kajakowego

 

Kajaki – Sprawdź cennik!

Spływ Dunajcem na pontonach – rafting

Doskonałą zabawą i porządną dawką adrenaliny jest spływ przełomem Dunajca na pontonach mieszczących od 2 do nawet 12 osób. To idealna forma spływu dla rodzin z dziećmi, kolonii, szkół, i innych grup zoorganizowanych – rafting Dunajec. Sezon na spływ pontonowy trwa tyle, co w przypadku spływów kajakowych (1.04-31.10). Spływ pontonowy organizowany jest na trasie Sromowce Niżne – Szczawnica, której długość wynosi około 15,5 km. Czas trwania spływu – ok. 2 godz.

Tak jak w przypadku spływu kajakowego istnieją trzy możliwości dotarcia na start spływu pontonowego, po zaparkowaniu samochodu na mecie spływu w Port Pienin:

  1. Pieszo, wędrując po Pienińskim Parku Narodowym (Sokolica, Trzy korony),
  2. Rowerem,
  3. Busem.

Cennik spływu pontonowego

 

Rafting – Sprawdź cennik!

Dodatkowe atrakcje w cenie

Spływ Dunajcem to nie tylko przepłynięcie kajakami lub pontonami po rzece Dunajec. To także cała moc atrakcji, które zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy z podróżujących otrzyma darmową kawę lub herbatę, a tuż po dopłynięciu i zebraniu się na mecie organizowane jest ognisko nad rzeką z możliwością poczęstowania się ciepłą kiełbaską, oscypkiem lub szaszłykiem.

Chętni mogą wypożyczyć u nas rowery i spędzić czas wolny przy uzdrowisku Szczawnica, które zachwyca piękną okolicą i możliwością skosztowania wód leczniczych w pijalni. Spływ Dunajcem na kajaku lub pontonem to prawdziwa całodniowa atrakcja, która zagwarantuje niesamowite wrażenia w połączeniu z niecodziennymi widokami.

spływ przełomem dunajca

Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie

Flisakami pienińskimi nazywane były osoby, które zajmowały się przewozem towarów i turystów na rzece Dunajec. Początkowo spływy organizowano z Czorsztyna do Szczawnicy. Od 1932 flisaków zrzesza Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Tratwa flisacka zbudowana jest z belek albo desek i okrąglaków, które po połączeniu tworzą dużo miejsca do przewozu osób. Sterowanie odbywa się z wykorzystaniem długich tyczek, zwanymi „spryskami”.

Sezon flisacki trwa w tym samym czasie, co sezon kajakarski i pontonowy – od kwietnia do końca października. Przebieg najpopularniejszego spływu jest podobny jak w przypadku wycieczki na kajaku i pontonem. Spływ łodziami flisackimi rozpoczyna się z przystani flisackiej w Kątach, gdzie trzeba dotrzeć własnym transportem lub skorzystać z lokalnych przewoźników. Długość trasy 15 km.

Spływ Dunajcem – co musisz wiedzieć?

Spływy kajakowe i pontonowe na Dunajcu odbywają się cały rok. Spotkania na starcie spływu odbywają się w godzinach: 10:00, 12:00. 14:30, 16:30. Busy ze Szczawnicy na start odjeżdżają na pół godziny przed początkiem spływu. Wybierając przejazd rowerem, warto zorganizować wyjazd na 1,5 godziny przed spływem. W przypadku wycieczki pieszej organizatorzy proponują zarezerwowanie 4 godzin na przejście. Przystań czynna jest codziennie od świtu do zmierzchu.

Poza podstawowym sprzętem wymaganym do spływu turyści otrzymują także opakowanie wodoszczelne na odzież i elektronikę, a na życzenie turystów wydawane są kaski, pianki neoprenowe i peleryny przeciwdeszczowe.

Dzieci poniżej 12 roku życia i grupy zorganizowane powyżej 30 osób otrzymują zniżkę 30% dla grup zorganizowanych darmowe ognisko po zakończeniu spływu.

Podsumowanie

Spływ przełomem Dunajca na kajaku lub pontonie to jedna z najważniejszych atrakcji, jakie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Pieninach. Spływ kajakowy lub pontonowy to przede wszystkim samodzielne pływanie, a przy tym doskonała zabawa i zastrzyk adrenaliny. Dużą zaletą atrakcji jest pełna dowolność w doborze osób towarzyszących, wybór większego pontonu lub mniejszego kajaka oraz swoboda w wybieraniu zarówno tempa przepływu, jak i ilości przystanków po drodze. W naszej wypożyczalni zapewniamy Państwu najwyższej jakości bezpieczny i wygodny sprzęt.

O autorze
Grzegorz Polaczyk

Kajakarz, właściciel Port Pienin. Olimpijczyk z Aten 2004. Wieloktrotny złoty medalista mistrzostw Polski. Jako junior zdobył tytuł mistrza świata w 2002 roku, a także dwukrotnie zdobywał złoto mistrzostw Europy.

Najnowsze artykuły
Spływ Dunajcem Zakopane
2022-07-06

Góry, Polskie góry, nikt nie może im odmówić uroku. Rejon ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Co ciekawe, nie tylko krajowych, ale również tych z zagranicy. Okazuje się, że będąc w Zakopanem, bądź okolicach, wcale nie trzeba ograniczać się do tamtejszych atrakcji. Czytając ten poradnik, poznasz kilka innych ciekawych atrakcji, dzięki którym wakacyjny czas […]

Czytaj więcej
Kajaki z dzieckiem – jak się przygotować i o czym pamiętać?
2022-04-07

Czy na spływ kajakowy można się wybrać z dzieckiem? Oczywiście, że tak! To wspaniała przygoda, która każdemu dostarczy niecodziennych wrażeń. Możliwość spędzenia czasu na łonie natury w bujającym się pośrodku wody kajaku działa kojąco na układ nerwowy, a obserwacja baraszkujących tuż przy dnie rzeki ryb poprawi humor każdemu. Aby spływy rodzinne w towarzystwie małych dzieci […]

Czytaj więcej
Gdzie na rafting? Czym jest i gdzie warto wybrać się na pontony?
2022-02-02

Malownicze góry, które otacza rzeka Dunajec, można podziwiać, zarówno wybierając szlaki piesze, jak i skorzystać z rozrywki, jaką jest rafting. Spływy są dostępne dla każdego, a nurt rzeki dosyć spokojny. Zanim wybierzemy się jednak na swoje pierwsze spływy pontonowe lub kajakowe, warto zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat. Czym więc dokładnie jest rafting i gdzie […]

Czytaj więcej
Pieniny – atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić
2021-11-29

Pieniny to piękne, malownicze i bardzo niedoceniane pasmo gór, które oferuje turystom wiele naprawdę nietuzinkowych atrakcji. Ci, którzy chociaż raz w nie zawitali, z chęcią wracają, by po raz kolejny zasmakować tego magicznego miejsca. Zobacz, dlaczego warto przyjechać w Pieniny i jakich atrakcji nie możesz przegapić, będąc tu na urlopie! Spływ Dunajcem – jedyny taki […]

Czytaj więcej
Atrakcje Szczawnica – miejsca, które warto odwiedzić!
2021-11-25

Szczawnica to niewielkie, liczące niecałe 6 tysięcy mieszkańców, miasteczko uzdrowiskowe. Położone jest ono na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich, a uroku dodaje mu usytuowanie w dolinie potoku Grajcarek, który jest jednocześnie dopływem Dunajca. Można tutaj znaleźć szereg atrakcji turystycznych i rozkoszować się przepięknymi widokami. Nic dziwnego więc w tym, że każdego roku Szczawnica gości wielu […]

Czytaj więcej
Zarezerwuj spływ!