Spływ Dunajcem Zakopane

2022-07-06
Grzegorz Polaczyk
Atrakcje

Góry, Polskie góry, nikt nie może im odmówić uroku. Rejon ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Co ciekawe, nie tylko krajowych, ale również tych z zagranicy. Okazuje się, że będąc w Zakopanem, bądź okolicach, wcale nie trzeba ograniczać się do tamtejszych atrakcji.

Czytając ten poradnik, poznasz kilka innych ciekawych atrakcji, dzięki którym wakacyjny czas będzie niepowtarzalny! Przeczytaj poradnik już teraz!

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Miejsce to zapewne zna każdy, przecież to stolica Polskich Tatr. Pomijając możliwość wyjścia w góry, na piękne malownicze szlaki, warto zastanowić się, co jeszcze można robić w danym mieście. W Zakopanem jest wiele atrakcji, od Gubałówki, aż po Krupówki. Jednak na uwadze należy mieć to, że ilość osób znajdujących się w danym mieście może przytłaczać. Szczególnie w okresie wakacyjnym. Oczywiście nie jest to powód, aby rezygnować z wycieczki, aczkolwiek warto ten fakt mieć na uwadze.

Świetną alternatywą może być wyjazd w okoliczne Pieniny. Rejon ten jest piękny i niepowtarzalny. Mówi się, że jest to przedsionek tatr. Będąc w Pieninach, odwiedzić można szlaki górskie, np. popularny na Trzy korony czy Sokolicę. Wąwóz Homole to kolejna atrakcja, którą warto obejrzeć.

wąwóz Homole

Wspominając na temat Wąwozu Homole, nie można również nie wspomnieć o Szczawnicy, czyli popularnym miasteczku w Pieninach. Jest to miasteczko o charakterze uzdrowiskowym, które liczy tylko około 6 tysięcy mieszkańców. W miejscu tym znajduje się m.in. pijalnia wód czy plac Dietla. Lecz to nie wszystkie atrakcje, gdyż znaleźć tam można także Promenadę nad Grajcarkiem, Wodospad Zaskalnik, czy wiele pięknych szlaków turystycznych.

Oczywiście to nie wszystko, gdyż w Pieninach znaleźć możemy również wiele zabytków, na czele oczywiście jest zamek w Niedzicy i Czorsztynie. Warto na koniec dodać, że Atrakcje w Szczawnicy, są naprawdę warte zobaczenia!

Najlepsze jednak warto zostawić na koniec. Otóż chodzi o spływ Dunajcem. Dunajec jest rzeką, która zaczyna swój bieg w Nowym Targu poprzez połączenie wód Czarnego i Białego Dunajca. Rzeka ma 247 kilometrów długości i kończy swój bieg w miejscowości Ujście Jezuickie, gdzie wpada do Wisły.

Polski spływ przełomem Dunajca

Jest to fantastyczna opcja, aby wybrać się na wycieczkę z rodziną czy znajomymi. Mowa o wycieczkach jednodniowych. Podczas spływu zobaczyć można piękne i popularne miejsca widokowe, takie jak zalesione zbocza górskie, 300-metrowe wapienne ściany czy w końcu Trzy Korony i Sokolicę. Wyróżnić można dwie możliwości spływu. Jedna to spływ kajakiem, druga to spływ pontonowy, czyli rafting Dunajcem.

Warto uwzględnić to, że w spływie udział mogą wziąć nawet niedoświadczone osoby.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje spływ pontonowy na Dunajcu?

 

Rafting Dunajec – Sprawdź cennik!

Spływ kajakiem

Można skorzystać z możliwości przepłynięcia trasy kajakiem polietylenowym, który charakteryzuje się wygodą i dobrą zwrotnością, lub kajakiem pompowanym, czyli pneumatycznym. Ten z kolei jest bardzo stabilny i z tego faktu przeznaczony dla osób niedoświadczonych, które z danej atrakcji korzystają pierwszy raz. Oczywiście na miejscu znajduje się wypożyczalnia kajaków.

spływ kajakiem

Bez względu na to, jaki rodzaj się wybierze, spływ kajakowy Dunajcem to przede wszystkim możliwość samodzielnego wypłynięcia z początkowej przystani. Cała podróż może odbywać się wedle własnych życzeń, czyli w każdej chwili możemy się zatrzymać, aby odpocząć, czy przyjrzeć się widokom. Można również narzucić sobie własne tempo spływu. Okazuje się, że ze spływu nie musi się korzystać jedynie w sezonie letnim, gdyż od niedawna istnieje możliwość skorzystania z tej atrakcje nawet zimą.

Aby skorzystać ze spływu kajakowego, wystarczy wykonać następujące kroki. Wpierw warto zostawić samochód przy mecie spływu. Następnie można skorzystać z trzech możliwych sposobów dotarcia na miejsce przystani początkowej. Można wyruszyć busem z Portu Pienin w Szczawnicy, druga opcja to podróż wypożyczonymi rowerami, również z Portu Pienin. Ostatnia natomiast to wycieczka piesza, która najbardziej jest polecana z uwagi na fantastyczne widoki, które można podziwiać, spacerując.

Spływy kajakowe – czas trwania

Warto mieć na uwadze, że czas trwania spływu może się różnić, chociażby ze względu na to, w jaki sposób dotrzemy na start oraz jaką trasę spływu wybierzemy. Przyjmuje się jednak, że jeżeli spływ rozpoczyna się w miejscowości Sromowce Niżne, a kończy w Szczawnicy, gdzie średnia długość trasy wynosi około 15,5 kilometra, czas, jaki trzeba przeznaczyć to około 2 godziny. Oczywiście istnieje możliwość pokonania dłuższej trasy, kończącej się w Tylmanowej.

Aktywny wypoczynek – spływ Dunajcem na pontonach

spływ pontonem - wiosła

Jest to świetna forma zabawy dla całej rodziny. Spływ Dunajcem na pontonach może również zapewnić niezłą dawkę adrenaliny dla uczestników spływu. Pontony mieszczą od 2 do 12 osób, zatem mogą z niego skorzystać całe rodziny, grupy znajomych czy wycieczki szkolne.

Trasa, na której organizowany jest rafting Dunajcem, zaczyna się również w Sromowcach Niżnych i kończy w Szczawnicy. W tym przypadku czas trwania spływu wynosi również około 2 godziny. Do startu spływu, również można dotrzeć w sposób podobny co opisany powyżej.

Całą wycieczkę warto zorganizować wcześniej i dotrzeć w dane miejsce we własnym zakresie. Zarówno z Zakopanego, jak i innych miejscowości, dojazd jest bezproblemowy. Zatem kajaki z dzieckiem czy rafting pontonem ze znajomymi nie będzie stanowił żadnego problemu! Spływ przełomem Dunajca to fantastyczna forma rozrywki i odpoczynku, która dodatkowo daje możliwość podziwiania niepowtarzalnych widoków!
Jedno jest pewne, spływ Dunajcem to bardzo trafny wybór na spędzenie czasu w ciekawy i aktywny sposób!

Co robić po, lub przed spływem

Spływ Dunajcem już opisaliśmy powyżej, jednak warto przypomnieć, co można zobaczyć w okolicy. Warta odwiedzenia jest zapora czorsztyńska. Krótki spacer na zamek w Niedzicy (istnieje możliwość zwiedzania zamku), również warto wdrożyć w program wycieczki.

zamek w Niedzicy

Spróbuj lokalnej kuchni!

Spływ Dunajcem i okoliczne atrakcje mamy odhaczone, jednak kiedy program wycieczki będzie wyczerpujący, każdy uczestnik zgłodnieje! Zamiast decydować się na klasyczne posiłki, można rozważyć wypróbowanie lokalnych specjałów. Do takich należą np. baran po szczawnicku, czy gulasz czorsztyński z kopytkami. Oczywiście warto także rozważyć spróbowanie lokalnych ryb, poławianych właśnie w Dunajcu.

Podsumowanie

Polska ma do zaoferowania wiele atrakcji. Szczególnie jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne i piękne widoki. Będąc w Zakopanem, warto rozważyć krótką podróż do Pienin i odwiedzić przełom Dunajca. Nie tylko w formie wycieczki zorganizowanej przez biura podróży, a przede wszystkim jako samodzielna, aktywna forma spędzania czasu w rejonie Zakopanego. Spływ kajakowy, czy rafting, nie będzie stanowił problemu i może z tych atrakcji skorzystać cała rodzina! Polski spływ Dunajcem to jest to, co powinieneś zrobić!

O autorze
Grzegorz Polaczyk

Kajakarz, właściciel Port Pienin. Olimpijczyk z Aten 2004. Wieloktrotny złoty medalista mistrzostw Polski. Jako junior zdobył tytuł mistrza świata w 2002 roku, a także dwukrotnie zdobywał złoto mistrzostw Europy.

Najnowsze artykuły
Fajne miejsca w górach na weekend – gdzie warto się wybrać?
2024-04-05

Góry zawsze przyciągają swoją potęgą i tajemniczym urokiem, stanowiąc wyjątkową oazę od codziennej rutyny. Dla wielu z nas weekendowy wypad w polskie góry to idealny sposób na naładowanie baterii i oderwanie się od zgiełku miasta. Polska, dzięki swojemu bogatemu i zróżnicowanemu krajobrazowi górskiemu, oferuje mnóstwo możliwości dla poszukiwaczy przygód, miłośników natury oraz osób szukających spokoju […]

Czytaj więcej
Spływ Dunajcem – najważniejsze informacje, trasy, cennik
2024-02-29

Malownicze pasma górskie to niejedyna atrakcja Pienińskiego Parku Narodowego. Góry otacza spokojna rzeka Dunajec, będąca prawym dopływem Wisły. Okres wiosenno-letni to doskonały czas na wyprawę w Pieniny, nie tylko ze względu na wycieczki pięknymi górskimi szlakami, pieszymi i rowerowymi, ale także na możliwość odbycia spływu Dunajcem. Co należy wiedzieć, wybierając się na spływ, jakie trasy […]

Czytaj więcej
Velo Dunajec – najpiękniejszy szlak rowerowy. Atrakcje na trasie
2024-01-26

Velo Dunajec, malowniczy szlak rowerowy w sercu Polski, kusi nie tylko pasjonatów dwóch kółek, ale także miłośników przyrody i niezapomnianych widoków. To trasa, która nie tylko zapewnia ekscytujące przejażdżki, ale również otwiera drzwi do odkrywania fascynujących ciekawostek na każdym jej odcinku. Ten przepiękny szlak przemyka się nie tylko wzdłuż malowniczych krajobrazów, ale także przez bogactwo […]

Czytaj więcej
Sromowce Niżne — atrakcje i ciekawe miejsca. Czy warto je odwiedzić?
2023-01-19

Myślisz: czas na wypoczynek. Co robisz? Rozpoczynasz proces poszukiwania odpowiedniego miejsca. To, które rejony kraju czy świata zwrócą Twoją uwagę, zależy od wielu czynników. Jednym z nich są Twoje indywidualne preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu i scenerii, w której otoczeniu będziesz spędzać cenne godziny, z dala od zawodowych obowiązków i bez presji z nimi […]

Czytaj więcej
Kajaki z dzieckiem – jak się przygotować i o czym pamiętać?
2022-04-07

Czy na spływ kajakowy można się wybrać z dzieckiem? Oczywiście, że tak! To wspaniała przygoda, która każdemu dostarczy niecodziennych wrażeń. Możliwość spędzenia czasu na łonie natury w bujającym się pośrodku wody kajaku działa kojąco na układ nerwowy, a obserwacja baraszkujących tuż przy dnie rzeki ryb poprawi humor każdemu. Aby spływy rodzinne w towarzystwie małych dzieci […]

Czytaj więcej
Gdzie na rafting? Czym jest i gdzie warto wybrać się na pontony?
2022-02-02

Malownicze góry, które otacza rzeka Dunajec, można podziwiać, zarówno wybierając szlaki piesze, jak i skorzystać z rozrywki, jaką jest rafting. Spływy są dostępne dla każdego, a nurt rzeki dosyć spokojny. Zanim wybierzemy się jednak na swoje pierwsze spływy pontonowe lub kajakowe, warto zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat. Czym więc dokładnie jest rafting i gdzie […]

Czytaj więcej
Pieniny – atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić
2021-11-29

Pieniny to piękne, malownicze i bardzo niedoceniane pasmo gór, które oferuje turystom wiele naprawdę nietuzinkowych atrakcji. Ci, którzy chociaż raz w nie zawitali, z chęcią wracają, by po raz kolejny zasmakować tego magicznego miejsca. Zobacz, dlaczego warto przyjechać w Pieniny i jakich atrakcji nie możesz przegapić, będąc tu na urlopie! Spływ Dunajcem – jedyny taki […]

Czytaj więcej
Atrakcje Szczawnica – miejsca, które warto odwiedzić!
2021-11-25

Szczawnica to niewielkie, liczące niecałe 6 tysięcy mieszkańców, miasteczko uzdrowiskowe. Położone jest ono na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich, a uroku dodaje mu usytuowanie w dolinie potoku Grajcarek, który jest jednocześnie dopływem Dunajca. Można tutaj znaleźć szereg atrakcji turystycznych i rozkoszować się przepięknymi widokami. Nic dziwnego więc w tym, że każdego roku Szczawnica gości wielu […]

Czytaj więcej