Velo Dunajec – najpiękniejszy szlak rowerowy. Atrakcje na trasie

2024-01-26
Grzegorz Polaczyk

Velo Dunajec, malowniczy szlak rowerowy w sercu Polski, kusi nie tylko pasjonatów dwóch kółek, ale także miłośników przyrody i niezapomnianych widoków. To trasa, która nie tylko zapewnia ekscytujące przejażdżki, ale również otwiera drzwi do odkrywania fascynujących ciekawostek na każdym jej odcinku. Ten przepiękny szlak przemyka się nie tylko wzdłuż malowniczych krajobrazów, ale także przez bogactwo kulturowe i historyczne, zachęcając do zwiedzania i zatrzymywania się przy każdej atrakcji. Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej trasie rowerowej i zanurzmy się w jej urokach oraz fascynujących atrakcjach, które czekają na podróżujących.

Velo Dunajec – ogólne informacje

Trasa rowerowa Velo Dunajec jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych tras w Małopolsce. Rozciąga się na długości 237 km, łącząc Zakopane z Wietrzychowicami. To niezwykłe połączenie krajobrazów, które przecina 7 pasm górskich, objeżdża 3 duże jeziora i zaprasza do zwiedzania 7 zamków.

Na południu Velo Dunajec łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr, a od Starego Sącza do Ostrowa podąża wspólnym szlakiem z VeloNatura/EuroVelo11. Miejscowość Wietrzychowice, gdzie rzeka Dunajec wpada do Wisły, jest punktem spotkania z Wiślaną trasą rowerową.

Ta trasa to nie tylko podróż przez piękne tereny, ale także okazja do odkrywania historycznych i kulturowych skarbów regionu. Rozpoczyna się w Zakopanem, oferując niezapomniane widoki i kończy swój bieg w Wietrzychowicach, gdzie można doświadczyć uroku miejsca, gdzie Dunajec spotyka się z Wisłą.

Trasa ta nie jest trudna i może być pokonana przez rowerzystów o różnym poziomie trudności. Profil wysokościowy trasy jest stosunkowo łagodny, z niewielkimi wzniesieniami i spadkami. Nawierzchnia trasy jest zróżnicowana – większość odcinków to asfalt, ale można również spotkać szutrowe i gruntowe odcinki. Dzięki temu, Velo Dunajec jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rowerzystów, którzy mogą podzielić trasę na kilka etapów, uzyskując na każdym z nich kilkadziesiąt kilometrów rowerowej przygody.

Najpiękniejsza trasa rowerowa – malownicze tereny doliny Dunajca

Zacznijmy od tego, że większość trasy to doskonale przygotowane asfaltowe lub bitumiczne drogi przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów. To gwarantuje komfortowy i bezpieczny przejazd, szczególnie że wiele fragmentów prowadzi po wałach przeciwpowodziowych, oddzielając nas od ruchliwych dróg i zapewniając wyjątkową ochronę podczas podróży. Właściwie każdy typ roweru doskonale sprawdzi się na tych odcinkach, co sprawia, że trasa jest dostępna dla każdego entuzjasty jazdy.

Velo Dunajec jest przemyślaną trasą, prowadzoną najbliżej brzegu, co daje niesamowite widoki na okolicę. A co najlepsze, wzdłuż trasy znajdziemy liczne miejsca do odpoczynku, takie jak nowoczesne wiaty z miejscami na posiłek, grille czy nawet miejsca obsługi rowerzystów. Należy również zaznaczyć, że istnieją Miejsca Przyjazne Rowerzystom, rekomendowane przez samorząd województwa małopolskiego, które oferują noclegi, informacje turystyczne, sklepy rowerowe czy wypożyczalnie sprzętu.

Oczywiście, trasa nie jest jednostajna – zdarzają się odcinki z drogami gruntowymi lub szutrowymi, jednakże mają one swój niepowtarzalny urok. Praktycznie na tych fragmentach nie spotkamy samochodów, co stanowi wyjątkową okazję do zanurzenia się bardziej w naturalnym pięknie terenów nad Dunajcem. Warto jednak zaznaczyć, że dla szosowców 8-kilometrowy etap przez Przełom Dunajca może okazać się zbyt wymagający, ze względu na szutrową nawierzchnię.

Wypożyczalnia Rowerów – Oferta i Cena

Wypożycz sam rower lub połącz wycieczkę rowerową ze spływem Dunajcem!

 

Należy też pamiętać, że trasa Velo Dunajec wciąż jest rozbudowywana. Najlepszy odcinek obecnie to ten z Zakopanego do Szczawnicy, jednakże na północ od Nowego Sącza wiele fragmentów jest w planach lub w budowie, często prowadząc wzdłuż dróg publicznych. Jednakże prace nad bezpiecznymi szlakami dla rowerzystów intensyfikują się, co oznacza, że z miesiąca na miesiąc przybywa bezpiecznych dróg przeznaczonych jedynie dla rowerów.

Port Pienin – wypożyczalnia rowerów

Przed wyprawą rowerową przez malownicze tereny doliny Dunajca warto dobrze się przygotować. Jednym z kluczowych elementów jest odpowiedni rower. Dla tych, którzy nie mają własnego, świetną opcją jest skorzystanie z oferty Port Pienin. Wypożyczalnia rowerów w Szczawnicy to doskonałe miejsce, gdzie można znaleźć różnorodne rowery, dopasowane do różnych preferencji i umiejętności. Ich profesjonalna obsługa pomoże dobrać odpowiedni sprzęt, zapewniając komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Dzięki wypożyczalni można być pewnym, że ruszając w trasę, ma się odpowiednio dostosowany rower do terenu, co znacząco wpłynie na przyjemność z jazdy i komfort przejazdu przez te niesamowite szlaki rowerowe.

jazda rowerem

Rowerowa trasa Velo Dunajec – atrakcyjne miejsca

Wybierając się na trasę Velo Dunajec, wkraczasz w świat niezwykłych doświadczeń. Ta trasa górska skrywa w sobie nie tylko malownicze krajobrazy doliny Dunajca, ale również wyzwania, jak strome podjazdy czy urokliwe zakątki, które odkryjesz w trakcie tej ekscytującej wyprawy rowerowej. Wśród najważniejszych atrakcji i zabytków Velo Dunajec warto wymienić kilka z nich.

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych jezior w Polsce. Otoczone górami, w tym pasmem Pienin i Gorców, oraz przylegającymi do niego lasami, tworzy niepowtarzalny krajobraz. Jego błękitne wody są nie tylko miejscem relaksu i wypoczynku, ale także doskonałym terenem do uprawiania sportów wodnych czy spacerów po okolicznych szlakach. Niezwykłym punktem nad jeziorem jest zamek w Niedzicy. Usytuowany na stromym wzgórzu, góruje nad okolicą i stanowi niezaprzeczalny punkt orientacyjny. To średniowieczna warownia, która swoją historią sięga nawet XII wieku. Podczas przejażdżki trasą Velo Dunajec warto zrobić postój nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, podziwiając widok na wodę, góry i malowniczy zamek. To miejsce, które oczarowuje nie tylko swoim pięknem przyrodniczym, ale i kulturowym.

Spływ Przełomem Dunajca

Rafting Dunajcem to wyjątkowa okazja, by doświadczyć niepowtarzalnego piękna Pienińskiego Parku Narodowego na wodach rzeki Dunajec. Oprócz przejażdżki rowerowej na trasie Velo Dunajec, istnieje również możliwość wyboru spływu pontonem lub kajakiem.

Spływ pontonem to niezapomniana podróż poprzez malownicze kaniony i zakola rzeki. Pozwala na komfortowe podziwianie otaczającego krajobrazu w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

spływ na pontonach

Z kolei spływ kajakowy to świetna opcja dla tych, którzy pragną bliższego kontaktu z wodą i chcą czuć się jeszcze bardziej zintegrowani z naturą. To również możliwość podziwiania piękna otaczającej przyrody w nieco aktywniejszy sposób.

Obie te formy spływu Dunajcem oferują niepowtarzalne wrażenia i fantastyczne widoki, które dopełnią każdą podróż szlakiem Velo Dunajec, tworząc niezapomniane chwile w sercu tego urokliwego regionu.

Atrakcje na trasie Velo Dunajec

Kolejne miejsca, które warto zobaczyć podczas wycieczki na Velo Dunajec:

 • Trzy Korony i Sokolica – najładniejsze szczyty Pienin
 • Wysoka góra, najwyższy szczyt Pienin
 • Szczawnica – uzdrowisko z XIX wieku,
 • Zamek w Czorsztynie – średniowieczna warownia z XIII wieku, z której roztacza się piękny widok na Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie,
 • Wąwóz Homole – malowniczy wąwóz w Pieninach, idealny na piesze wycieczki i odpoczynek od roweru,
 • Klasztor w Tyńcu – benedyktyński zespół klasztorny z XI wieku, położony na skarpie nad Wisłą,
 • Krościenko nad Dunajcem – malownicza miejscowość w Pieninach,
 • Nowy Sącz – zabytkowe miasto z muzeum i starówką,
 • Stary Sącz – urokliwe miasteczko z zabytkowym rynkiem, kościołami i klasztorem.

Muzeum Jana Kasprowicza, Dwór w Łopusznej, Zakopane i wiele innych

Muzeum Jana Kasprowicza, położone w Gołkowie koło Nowego Targu, to prawdziwa kopalnia wiedzy o życiu i twórczości tego wybitnego poety. To idealne miejsce dla miłośników literatury i historii.

Dwór w Łopusznej to prawdziwy klejnot architektury drewnianej. Ta piękna, zabytkowa rezydencja z pewnością zachwyci wszystkich swoją atmosferą i historią.

Zakopane, perła polskich gór, to nie tylko piękne widoki i górskie szlaki, ale również niezwykła kultura i sztuka regionalna. Znajdziesz tam wiele galerii sztuki, muzeów, a także charakterystyczne drewniane domy i kościoły.

Oprócz tych miejsc warto wspomnieć o Termach Gorący Potok i Termach w Szaflarach, które oferują wspaniałe doznania relaksacyjne po aktywnym dniu na rowerze. Kościół Św. Michała w Dębnie to kolejny zabytkowy obiekt wart uwagi ze względu na swoją architekturę i historię.

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji! Malownicza trasa Velo Dunajec jest pełna niespodzianek i fascynujących miejsc, które czekają na odkrycie. Wspaniałe widoki, bogata historia i kultura – to wszystko sprawia, że podróż tą trasą staje się niezapomnianym przeżyciem dla każdego rowerzysty.

Praktyczne porady dla rowerzystów

Oto kilka porad praktycznych, które musisz wiedzieć przed wyruszeniem na trasę Velo Dunajec:

 • zawsze jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego i szanuj innych uczestników ruchu,
 • stosuj odblaski i światła rowerowe, zwłaszcza podczas jazdy po zmierzchu,
 • regularnie kontroluj stan techniczny roweru i dbaj o jego konserwację,
 • unikaj przeciążenia bagażnika i równomiernie rozłóż ciężar na rowerze,
 • stosuj krem z filtrem UV oraz nakrycie głowy, aby chronić się przed słońcem,
 • pij dużo wody i jedz lekkie posiłki, aby utrzymać energię podczas jazdy,
 • w razie potrzeby korzystaj z miejsc obsługi rowerzystów i punktów postojowych.

Podsumowanie

Trasę rowerową Velo Dunajec wyróżnią nie tylko przepiękne widoki, lecz także kilka stromych podjazdów, które sprawiają, że jazda nabiera wyjątkowego charakteru. To nie tylko okazja do delektowania się pięknem krajobrazów, ale również doskonały sposób na odkrywanie licznych zabytków rozsianych wokół, dodających niezapomnianego smaku przygodzie rowerowej.

O autorze
Grzegorz Polaczyk

Kajakarz, właściciel Port Pienin. Olimpijczyk z Aten 2004. Wieloktrotny złoty medalista mistrzostw Polski. Jako junior zdobył tytuł mistrza świata w 2002 roku, a także dwukrotnie zdobywał złoto mistrzostw Europy.

Najnowsze artykuły
Fajne miejsca w górach na weekend – gdzie warto się wybrać?
2024-04-05

Góry zawsze przyciągają swoją potęgą i tajemniczym urokiem, stanowiąc wyjątkową oazę od codziennej rutyny. Dla wielu z nas weekendowy wypad w polskie góry to idealny sposób na naładowanie baterii i oderwanie się od zgiełku miasta. Polska, dzięki swojemu bogatemu i zróżnicowanemu krajobrazowi górskiemu, oferuje mnóstwo możliwości dla poszukiwaczy przygód, miłośników natury oraz osób szukających spokoju […]

Czytaj więcej
Spływ Dunajcem – najważniejsze informacje, trasy, cennik
2024-02-29

Malownicze pasma górskie to niejedyna atrakcja Pienińskiego Parku Narodowego. Góry otacza spokojna rzeka Dunajec, będąca prawym dopływem Wisły. Okres wiosenno-letni to doskonały czas na wyprawę w Pieniny, nie tylko ze względu na wycieczki pięknymi górskimi szlakami, pieszymi i rowerowymi, ale także na możliwość odbycia spływu Dunajcem. Co należy wiedzieć, wybierając się na spływ, jakie trasy […]

Czytaj więcej
Sromowce Niżne — atrakcje i ciekawe miejsca. Czy warto je odwiedzić?
2023-01-19

Myślisz: czas na wypoczynek. Co robisz? Rozpoczynasz proces poszukiwania odpowiedniego miejsca. To, które rejony kraju czy świata zwrócą Twoją uwagę, zależy od wielu czynników. Jednym z nich są Twoje indywidualne preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu i scenerii, w której otoczeniu będziesz spędzać cenne godziny, z dala od zawodowych obowiązków i bez presji z nimi […]

Czytaj więcej
Spływ Dunajcem Zakopane
2022-07-06

Góry, Polskie góry, nikt nie może im odmówić uroku. Rejon ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Co ciekawe, nie tylko krajowych, ale również tych z zagranicy. Okazuje się, że będąc w Zakopanem, bądź okolicach, wcale nie trzeba ograniczać się do tamtejszych atrakcji. Czytając ten poradnik, poznasz kilka innych ciekawych atrakcji, dzięki którym wakacyjny czas […]

Czytaj więcej
Kajaki z dzieckiem – jak się przygotować i o czym pamiętać?
2022-04-07

Czy na spływ kajakowy można się wybrać z dzieckiem? Oczywiście, że tak! To wspaniała przygoda, która każdemu dostarczy niecodziennych wrażeń. Możliwość spędzenia czasu na łonie natury w bujającym się pośrodku wody kajaku działa kojąco na układ nerwowy, a obserwacja baraszkujących tuż przy dnie rzeki ryb poprawi humor każdemu. Aby spływy rodzinne w towarzystwie małych dzieci […]

Czytaj więcej
Gdzie na rafting? Czym jest i gdzie warto wybrać się na pontony?
2022-02-02

Malownicze góry, które otacza rzeka Dunajec, można podziwiać, zarówno wybierając szlaki piesze, jak i skorzystać z rozrywki, jaką jest rafting. Spływy są dostępne dla każdego, a nurt rzeki dosyć spokojny. Zanim wybierzemy się jednak na swoje pierwsze spływy pontonowe lub kajakowe, warto zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat. Czym więc dokładnie jest rafting i gdzie […]

Czytaj więcej
Pieniny – atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić
2021-11-29

Pieniny to piękne, malownicze i bardzo niedoceniane pasmo gór, które oferuje turystom wiele naprawdę nietuzinkowych atrakcji. Ci, którzy chociaż raz w nie zawitali, z chęcią wracają, by po raz kolejny zasmakować tego magicznego miejsca. Zobacz, dlaczego warto przyjechać w Pieniny i jakich atrakcji nie możesz przegapić, będąc tu na urlopie! Spływ Dunajcem – jedyny taki […]

Czytaj więcej
Atrakcje Szczawnica – miejsca, które warto odwiedzić!
2021-11-25

Szczawnica to niewielkie, liczące niecałe 6 tysięcy mieszkańców, miasteczko uzdrowiskowe. Położone jest ono na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich, a uroku dodaje mu usytuowanie w dolinie potoku Grajcarek, który jest jednocześnie dopływem Dunajca. Można tutaj znaleźć szereg atrakcji turystycznych i rozkoszować się przepięknymi widokami. Nic dziwnego więc w tym, że każdego roku Szczawnica gości wielu […]

Czytaj więcej