Myślisz: czas na wypoczynek. Co robisz? Rozpoczynasz proces poszukiwania odpowiedniego miejsca. To, które rejony kraju czy świata zwrócą Twoją uwagę, zależy od wielu czynników. Jednym z nich są Twoje indywidualne preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu i scenerii, w której otoczeniu będziesz spędzać cenne godziny, z dala od zawodowych obowiązków i bez presji z nimi związanej. Jeśli zieleń pokrytych lasami wzgórz, błękit wartko płynącej rzeki i rozkoszowanie się ożywczym górskim powietrzem wpisują się w Twój wymarzony scenariusz, cóż — nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię w Pieniny. Twój cel na mapie — Sromowce Niżne. Dlaczego? Zaraz się przekonasz!
Sromowce Niżne — atrakcje turystyczne warte Twojej uwagi
Sromowce Niżne to jedna najstarszych pienińskich miejscowości, założona w pierwszej połowie XIV wieku. Jej początki wiążą się z historią zakonu klarysek ze Starego Sącza — pierwszych właścicielek Sromowiec. Wieś, usytuowana w malowniczej dolinie Dunajca, stanowi doskonałą bazę wypadową dla wszystkich spragnionych oszałamiających widoków i atrakcji oferowanych przez ten wyjątkowy region. Co konkretnie można tam robić i co warto zobaczyć? Czas na naszą subiektywną listę, która ma wszelkie szanse na to, by stać się Twoją listą priorytetów przy okazji najbliższej wizyty w Pieninach. Odliczamy!
1. Spływ Dunajcem
Na szczycie rankingu umieszczamy spływy kajakowe i rafting Dunajcem. To wyborna rozrywka i idealna opcja dla tych, którzy lubią wypoczywać aktywnie i liczą przy tym na przyjemny dreszczyk emocji. Spływ Dunajcem to także doskonała okazja do tego, by — sunąc z rzecznym prądem — podziwiać zapierającą dech w piersiach przyrodę, w wielu miejscach nieskalaną ludzką ingerencją. Brzmi interesująco? Mamy nadzieję, że dasz się skusić. Jako ekipa, dla której sprawne organizowanie spływów to codzienność, możemy śmiało stwierdzić, że wybór tej atrakcji to okazja do przeżycia wspaniałej przygody, a może nawet początek nowego hobby.
Przeżyj niezapomnianą przygodę podczas spływu Dunajcem!
Rafting Dunajcem – Sprawdź ceny
Nasza najpopularniejsza trasa (ok. 15,5 km) rozpoczyna się właśnie w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy. Czeka Cię więc blisko 2 godziny wyśmienitej zabawy! Do puli wrażeń możesz dorzucić coś jeszcze: przyjedź do Szczawnicy i na miejsce startu spływu udaj się wypożyczonym rowerem lub pieszo. To rewelacyjny pomysł, jeśli przed wskoczeniem na pokład kajaka lub pontonu chcesz zażyć nieco ruchu i porozkoszować się pięknymi widokami. Jeśli sama rzeczna przygoda jest wystarczająca — do Sromowiec Niżnych zawieziemy Cię busem.
2. Atrakcje Pienińskiego Parku Narodowego
Kolejna propozycja na naszej liście to opcja dla miłośników górskich wędrówek i odkrywania piękna przyrody. Pieniński Park Narodowy to skarbnica szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Wyruszając w trasę, nastaw się na liczne wizualne doznania: wąwozy, skały, urwiska, soczysta zieleń łąk, zalesione wierzchołki… Czy miłośnikowi natury i jej dobrodziejstw trzeba czegoś więcej? Szlakami cieszącymi się szczególną popularnością są te, które wiodą na Trzy Korony. Najwyższym punktem tego masywu wnoszącego się majestatycznie nad przepływającym u jego podnóża Dunajcem jest Okrąglica (982 m n.p.m.). Szczyt ten zwieńczony jest platformą widokową mieszczącą około 30 osób. Możliwość podziwiania roztaczających się stamtąd widoków to naprawdę bezcenne doświadczenie.
Ze Sromowiec Niżnych na Trzy Korony powiedzie Cię szlak żółty, który rozpoczyna się tam, gdzie zlokalizowane jest słynne Schronisko Trzy Korony (założone jako Schronisko Śląskie). Szlak początkowo ciągnie się przez urokliwy Wąwóz Szopczański, następnie pnie się w stronę Przełęczy Szopka, gdzie krzyżuje się ze szlakiem niebieskim, prowadzącym na Trzy Korony.
Na szczególną uwagę zasługują też pawilony edukacyjne znajdujące się przy wejściach do Parku, gdzie turyści mogą podziwiać liczne wystawy entograficzne, przybliżające historię i tradycje regionu, a także makietę Pienin czy ogródek roślin pienińskich.
3. Czerwony Klasztor
Popularność Czerwonego Klasztoru — noszącego zaszczytne miano narodowego pomnika kultury słowackiej — wiąże się przede wszystkim z jego długą, bo sięgającą XIV wieku, i bogatą historią. Ciekawość budzi sam fakt, że Czerwony Klasztor został zbudowany w ramach pokuty za popełnione morderstwo. Nazwa natomiast wzięła się od koloru ścian z czerwonej cegły (obecnie otynkowanych). Prawdziwą perełką tego kompleksu sakralnego jest monumentalny, zabytkowy Kościół Św. Antoniego. Muzeum klasztorne — czynne przez cały rok — pełne jest świetnie zachowanych i intrygujących eksponatów.
Dla tych, którzy mają ochotę pieszo przeprawić się na słowacką stronę Pienin, Sromowce Niżne stanowią doskonały punkt wyjścia — właśnie stąd turyści najczęściej wybierają się w trasę, której celem jest Czerwony Klasztor. Inną opcją jest wyruszenie ze Szczawnicy i wędrówka traktem zwanym Drogą Pienińską, wiodącym wzdłuż Przełomu Dunajca.
4. Góra Zamkowa
Ten szczyt o wysokości 799 m n.p.m. to miejsce nierozerwalnie związane z losami Władysława Wstydliwego i jego żony, św. Kingi. Zbudowana w XIII wieku warownia miała bowiem ochronić ich przed najazdem wrogich Tatarów (na Górę Zamkową wcale nie jest łatwo się dostać). Obecnie z zamku pozostały co prawda tylko ruiny, ale i te wywierają ogromne wrażenie, głównie za sprawą imponującej lokalizacji. Warta uwagi jest też Grota Św. Kingi, z umieszczonym w niej w 1904 roku naturalnej wielkości posągiem świętej. Północne zbocze Góry Zamkowej to natomiast manifest potęgi natury, która stworzyła tam głęboką na 18 m i długą na 100 m jaskinię.
5. Wąwóz Homole
Wąwóz Homole, będący częścią krajobrazowego rezerwatu przyrody o tej samej nazwie, to kolejny klejnot w zasobnym pienińskim skarbcu. Ten głęboko wcięty skalny wąwóz znajduje się we wsi Jaworki (koło Szczawnicy). Ma ok. 800 metrów długości, a po jego dnie wartko płynie potok, przez który co rusz poprzerzucane są kładki i mostki. Ze względu na niezwykłą feerię barw, miejsce szczególnie pięknie prezentuje się jesienią.
6. Spiska Kraina w Niedzicy
Nie zapominajmy o dzieciach i młodzieży, złaknionych rozrywki w nieco innym wydaniu. Położony 6 km od Sromowiec Niżnych Rodzinny Park Rozrywki Spiska Kraina to miejsce stanowiące idealny cel dla tych, którzy wypoczywają razem ze swoimi pociechami i chcą zapewnić im dobrą zabawę. Głównymi atrakcjami kompleksu są między innymi park miniatur, tor pontonowy, park linowy, bungee, kino 9D czy paintball laserowy.
Sromowce Niżne — najciekawsze atrakcje w Pieninach na wyciągnięcie ręki!
W kwestii atrakcji, jakie czekają na Ciebie w pobliżu Sromowiec Niżnych, rzecz jasna, nie wyczerpaliśmy tematu. Region obfituje bowiem w wyjątkowo urokliwe miejsca i zabytki, które dla miłośników historii czy znawców sztuki stanowią pozycje obowiązkowe na liście miejsc do odwiedzenia. Co jeszcze warto zobaczyć? Na pewno Jezioro Czorsztyńskie (sztuczny zbiornik wodny wraz z wysoką na 50 m Zaporą), Zamek Dunajec w Niedzicy czy szesnastowieczny kościół św. Katarzyny znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Jak widzisz, skomponowanie własnej listy rozrywek i atrakcji nie jest zadaniem trudnym. Mamy nadzieję, że na Twojej znajdzie się też spływ z Portem Pienin! Z doświadczenia wiemy, że warto.